سایت اطلاع رسانی انجمن خوشنویسان شعبه لاهیجان

http://akhoshnvisanl.ir/

گزارش از افتخارآفرینی هنرمندان لاهیجان در ترکیه,

نفرات برگزیده رشته نستعلیق, رشته نستعلیق,حافظ عثمان,ارسیکا,علیرضابیگ محمدی ,محمدرضا پژند,هنرخوشنویسی اسلامی,انجمن خوشنویسان,خوشنویسیان ایران,خوشنویسان لاهیجان

گزارش از افتخارآفرینی هنرمندان لاهیجان در ترکیه
توضیح اثر :


خطاطی

نتایج دهمین دوره مسابقات بین‌المللی خوشنویسی جهان اسلام در ترکیه درحالی اعلام شد که چهار خطاط از لاهیجان با کسب رتبه‌های برتر رشته نستعلیق این رقابت‌ها بار دیگر در سطح بین‌الملل خوش درخشیدند.

به گزارش سایت انجمن خوشنویسان لاهیجان و به نقل از  «لاهیجان»، دهمین دوره مسابقات بین‌المللی خوشنویسی جهان اسلام با نام «حافظ عثمان» از سوی مؤسسه «ارسیکا» و با نام «اکمل‌الدین احسان اوغلو» در هتل «ددمان» استانبول ترکیه برگزار و نتایج داوری آن در تاریخ ۲۸ اردیبهشت اعلام شد.

علیرضابیگ محمدی هنرمند لاهیجانی حاضر در این مسابقه در گفت‌وگو با پایگاه خبری «لاهیجان» ضمن اعلام این خبر درباره نفرات برگزیده رشته نستعلیق گفت: در رشته نستعلیق، حبیب رمضان‌پور از لاهیجان، احسان احمدی و «مصطفی عابدینی و صفر گالشی» و علیرضا بیگ محمدی از لاهیجان موفق به کسب عناوین اول تا چهارم شدند.

بیگ محمدیبیگ محمدی در ادامه گفت: در این رشته همچنین سجاد حق‌جو از لاهیجان، علی دائم امید، فاطمه مقیمی(شاگرد استاد جلیلی)، علی خیری حبیب‌آبادی، امید ربانی، سیدمحمد فاتح نطنزی، محمدرضا پژند از لاهیجان، مهرداد شیخی و روح‌الله صادقی اقدم نیز در این رشته شرکت کرده و شایسته تقدیر شدند.

وی با بیان اینکه ناراحتی خطاطان ایرانی از این موضوع است که کشور ترکیه با برگزاری مسابقات این چنینی و جوایز سطح بالایی که به نفرات برتر اهداء می کند خود را به عنوان مرکز هنرخوشنویسی اسلامی در جهان معرفی می کند گفت: شعری که برای این مسابقه درنظر گرفته شده بود، از مولانا شاعر بلند آوازه ایرانی بود که ترکیه در حال حاضر سعی می کند خود را به عنوان مرکز و خاستگاه خط نستعلیق در دنیا معرفی می کند.

بیگ محمدی با ابراز ناراحتی از این موضوع افزود: آنها حتی در تلاش هستند که میرعمادحسنی قزوینی خوشنویس پرآوازه و از سرآمدان هنر خوشنویسی ایرانی و بزرگترین خوشنویس خط نستعلیق به نام خود مصادره کنند.

وی افزود: خط نستعلیق متعلق به ایران است و جالب است بدانید که بین داوران حاضر در این مسابقه فقط یک داور ایرانی که جلیل رسولی بودند دعوت شدند.

به گزارش «لاهیجان»، گفتنی است، ارسیکا (سازمان همکاری‌های اسلامی و مرکز پژوهشی تاریخ،‌ هنر و خوشنویسی اسلامی) در ترکیه است که هر سه سال یک بار مسابقه بین‌المللی خوشنویسی جهان اسلام را در رشته‌های ثلث جلی، ثلث، نسخ،‌ تعلیق جلی، نستعلیق،‌ دیوانی جلی، دیوانی، کوفی، رقاع و مغربی برگزار می‌کند. در دهمین دوره این رقابت، ۶۸۸ خطاط از ۳۶ کشور شرکت‌ کردند و به ۱۱۳ خطاط از ۱۸ کشور جایزه تعلق گرفت. همچنین از تعداد ۹۷۵ اثری که به مسابقات ارسال شده بود، ۳۱۴ اثر به بخش فینال راه یافت که از این میان ۱۲۲ اثر جایزه دریافت کردند.

 

با تشکر از سایت خبری لاهیجان

 

انجمن خوشنویسان شعبه لاهیجان

توضیحات / دانلود گزارش کد : 199