انجمن خوشنویسان شعبه لاهیجان

http://akhoshnvisanl.ir/

مراسم یادبود میرزا رحیم خان مستوفی محصصی برگزار شد,

بیوگرافی میرزا رحیم خان مستوفی محصصی,درباره میرزا رحیم خان مستوفی محصصی,آیین نکوداشت میرزا رحیم خان مستوفی محصصی در لاهیجان برگزار شد ,خوشنویس لاهیجان,اخبار هنر

بیوگرافی میرزا رحیم خان مستوفی محصصی,درباره میرزا رحیم خان مستوفی محصصی,آیین نکوداشت میرزا رحیم خان مستوفی محصصی در لاهیجان برگزار شد ,خوشنویس لاهیجان,اخبار هنر

بروز ترین های آثار

Last posts
مراسم یادبود میرزا رحیم خان مستوفی محصصی برگزار شد
توضیح اثر :
مراسم یادبود خطاط برجسته گیلانی؛ میرزا رحیم خان مستوفی محصّصی، برگزار شد

مراسم یادبود “میرزا رحیم خان مستوفی محصصی” از خوشنویسان بنام گیلان در عصر قاجار، عصر روز پنجشنبه ۵ بهمن به اهتمام سازمان اسناد و کتابخانه ملی، پژوهشکده گیلان شناسی دانشگاه گیلان، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و با همکاری شهرداری شهرستان لاهیجان در سالن اجتماعات شهرداری این شهرستان برگزار گردید.

در ابتدای این مراسم دکتر سید هاشم موسوی رییس پژوهشکده گیلان شناسی دانشگاه گیلان، با ابراز خوشحالی از بزرگداشت مفاخر فرهنگی استان، استمرار این مراسم را از آرزوهای قلبی خود و اهالی فرهنگ و پژوهش استان دانست.

دکتر موسوی با اشاره به مسئله خط در مقوله دین و اخلاق گفت: اگر هنرمندان نبودند زیبایی ها به تصویر کشیده نمی شد و عینیت نمی یافت و برای جامعه ملموس نمی شد. وی همچنین تصریح کرد: احترام و نیکی به یاد بزرگان وظیفه دائمی جامعه ایست که این بزرگان در اعتلای فرهنگ و ادب آن کوشش نمودند.

در ادامه دکتر کاظم فلاحی عضو هیأت رییسه شورای پژوهش سازمان اسناد و کتابخانه ملی گیلان، با اشاره به بررسی اسطوره ها نیت اساسی از این امر را تنها نیازهای غریزه ای جوامع ندانست و افزود : خلاء اسطوره شناسی و شناخت بزرگان امروز یکی از بزرگترین خلاء های فرهنگی کشور است .

وی با اظهار خرسندی از برگزاری این قبیل مراسم یادبود و تجلیل از تلاش های بزرگان فرهنگی استان که با آثار خود نقشی اثرگذار در تاریخ این مرز و بوم داشتند گفت: امید است با تبیین موضوع اسطوره شناسی فضایی ایجاد گردد که آیندگان هم انگیزه حرکت در مسیر تعالی فرهنگ را داشته باشند و تمامی توان خود را در این راه گذارند تا روزی در آینده با خلق آثاری ماندگار مورد تجلیل مردمان خود قرار گیرند.

در ادامه این مراسم دکتر نیکفر، نماینده مردم شهرستان های لاهیجان و سیاهکل در مجلس شورای اسلامی با اشاره به چهره هایی که امروز برای آنها مراسم بزرگداشت گرفته می شود، تاریخ لاهیجان را مملو از این شخصیت های شاخص فرهنگی دانست.

وی با اشاره به خیرین فرهنگی بسیار زیاد در لاهیجان همچون دکتر پیروز، دکتر میرمجلسی و سایرین به وقف فرهنگی دکتر میرمجلسی از اطباء بنام گیلانی که لاهیجانی است اشاره نمود و افزود: دکتر میرمجلسی کتابخانه شخصی خود که حاوی چندین هزار جلد کتاب نفیس بوده را با توجه به پیگیری های دانشگاه علوم پزشکی گیلان برای استقرار در مرکز استان به زادگاه خود لاهیجان و مردمانش اهداء نمود. نماینده مردم لاهیجان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه هر جای ایران تاریخ منحصر به فرد خود را دارد افزود: مجموعه این افراد با فرهنگ های گوناگون ایرانی، تاریخ بزرگ و فرهنگی غنی ای را ساخته اند. دکتر نیکفر افزود : وظیفه هر یک از ماست تا با تلاش خود این تاریخ پر افتخار را حفظ نموده و به آیندگان انتقال دهیم.

دیگر سخنران این مراسم دکتر فاضلی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان سخنان خود را با اشاره به پیوند اکثر کلمات با واژه ادب آغاز نمود و افزود: تاریخ از زمانی رقم خورد که چیزی به نام خط آغاز شد و در همه حکومت ها  از شخصیت های بزرگی که تاریخ را رقم زده و بسیار فرهیخته بودند به عنوان رییس دیوان رسائل یاد می شد. وی با اشاره به اینکه هنر در خانواده های گیلانی نهادینه است خاطرنشان کرد: خانواده محصصی به واسطه اینکه مرحوم میرزا رحیم خان خود فرهیخته و رییس دیوان رسائل بوده دارای این مشخصه هستند و نقش هنر در این خانواده دارای اهمیت و ارزشی خاص است.

دکتر فاضلی در ادامه با اشاره به اینکه در میان شهرهای گیلان، لاهیجان جزء شهرهایی است که به هنرمندان خود مشهور است، تداوم راه فرهنگ و هنر در این شهر و استان گیلان را آروزی قلبی خود بیان نمود.

در بخش تخصصی این مراسم دکتر بهمن مشفقی از چهره های شاخص پژوهش لاهیجان و استان و همچنین داماد خانواده محصصی، به خوانش دو نامه از نامه های میرزا رحیمخان که خطاب به همسرشان بانو ثریا مستوفی نوشته شده بود پرداخت و از برگزار کنندگان این سنت نیکو تشکر و قدردانی نمود.

علی امیری، از پژوهشگران حوزه نسب شناسی و اسناد نسخ خطی نیز به بررسی زندگی و زمانه میرزا رحیم خان مستوفی محصصی پرداخت و با بررسی سوابق سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و هنری وی، به نسب خاندان، فرزندان و بازماندگان این استاد خوشنویسی اشاره نمود.

ناصر وحدتی، پژوهشگر و خواننده موسیقی فولکلور گیلان نیز در این یادبود دو قطعه از قطعات آواز نواحی کوهستانی گیلان را به روح میرزا رحیم خان مستوفی محصصی تقدیم نمود.

این مراسم با اهدای سردیس میرزا رحیم خان به تنها بازمانده خانواده محصصی، خانم پریوش مستوفی دختر وی و دیگر سخنرانان، پایان یافت.

توضیحات / دانلود گزارش کد : 312